Zdrowa skóra i sierść Twojego Pupila
Każdemu z nas zależy na tym, żeby skóra i sierść naszego pupila były zdrowe. Jak o to zadbać? Jakich preparatów używać do pielęgnacji zwierzaków?
Regularnie wykonywana przez groomera pielęgnacja to jeden z ważnych czynników decydujących o stanie zdrowia skóry i sierści naszego czworonoga, jednak nie najważniejszy. Nawet częste wizyty u groomera nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie naszego pupila, w tym na stan jego skóry i sierści. Jakie składniki odżywcze odgrywają najważniejszą rolę w prawidłowym żywieniu psa?
Białka, tłuszcze, witaminy i minerały mają istotny wpływ na zdrowie skóry i sierści psów. Sierść psa składa się niemal w całości z białek. Jeśli wraz z pożywieniem zwierzę nie dostarcza swojemu organizmowi odpowiedniej ilości i jakości białek, sierść może zacząć wypadać lub tracić na jakości. Będzie się stawała sucha, słaba i łamliwa, w konsekwencji czego nie będzie spełniała swojej podstawowej roli – ochrony organizmu zwierzęcia przed wychłodzeniem, jak również przed oddziaływaniem bezpośrednio na nieosłoniętą skórę szkodliwych substancji i zanieczyszczeń.
Aminokwasy i kwasy tłuszczowe w diecie czworonoga
Dieta psa powinna być bogata w aminokwasy, których podstawowym źródłem są białka pochodzenia zwierzęcego. Białka pochodzenia roślinnego również możemy uwzględnić w diecie naszego Pupila, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że zawierają one wyłącznie niektóre z aminokwasów potrzebnych psu do osiągnięcia i utrzymania optymalnego stanu zdrowia.
Źródłem kwasów tłuszczowych mogą być zarówno tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Najważniejszym dla zdrowej skóry i sierści psa jest kwas linolowy. Jego niedobory objawiają się matową, suchą sierścią, która może wypadać. Dodatkowo czworonogi, w diecie których nie ma wystarczająco kwasu linolowego mają przetłuszczoną skórę, skłonną do podrażnień. Najbogatszymi źródłami kwasu linolowego jest tłuszcz kurcząt oraz oleje roślinne, bogate w witaminy kwasy tłuszczowe występują również w olejach rybnych, dlatego dieta naszego pupila powinna być bogata w wybrane gatunki ryb.
Podczas bilansowania diety psa należy również pamiętać o witaminach i minerałach, które są niezbędne do wzrostu i naprawy skóry, a także prawidłowego metabolizmu tłuszczów i białek.