Trymowanie czy strzyżenie - Jaki zabieg wybrać?
Każdy pies niezależnie od rasy potrzebuje pielęgnacji dostosowanej do jego potrzeb. Część właścicieli decyduje się na przeprowadzenie takich zabiegów w domu, inni korzystają z usług profesjonalistów. Najważniejsze jest jednak to, aby pielęgnacja przynosiła oczekiwane efekty, czyli sprawiała, że futro naszego czworonożnego przyjaciela będzie zdrowe i estetyczne. Sprawdź, czym różni się trymowanie od strzyżenia i kiedy warto wykonać ten zabieg.
Czym jest trymowanie?
Podczas zabiegu trymowania usuwany jest martwy włos razem z jego cebulką. Ma to na celu oczyszczenie sierści ze zbędnego balastu i usunięcie martwego podszerstka. Dzięki temu pojawia się miejsce na to, aby wyrosła tam świeża, mocna i zdrowa sierść. Zalegające duże ilości sierści uniemożliwiają oddychanie skóry, co w konsekwencji może prowadzić do różnego rodzaju dolegliwości skórnych. Ten zabieg poprawia także wizualny wygląd psa - dzięki temu sierść wygląda na zdrową i silną. Trymowanie powinno być wykonywane zgodnie z zasadą groomingu, a do jego przeprowadzenia powinny być użyte odpowiednio dobrane narzędzia. Specjalne szczotki dostępne są w sklepach internetowych czy stacjonarnych posiadających artykuły dla zwierząt, więc wielu właścicieli decyduje się na ich zakup i przeprowadzanie tego zabiegu samodzielnie. Nie zawsze jest to najlepszy pomysł. Warto także dodać, że zabieg trymowania nie jest w ogóle bolesny, gdyż włos, który jest usuwany jest już martwy. Pomaga jedynie usunąć psom tą część niepotrzebnego futra, której nie są w stanie same zgubić.
Czy wszystkie psy wymagają trymowania?
We wcześniejszej części artykułu padło ważne słowo - podszerstek. Jest to słowo klucz, do odpowiedzi na zagadkę czy wszystkie psy wymagają trymowania. Ten zabieg pielęgnacyjny przeznaczony jest głównie dla ras, które posiadają sierść, a nie włos. Co więcej, powinno się trymować głównie psy, które posiadają dość długą i gęstą okrywę włosową. To także świetna pielęgnacja dla psów, które uporczywie gubią sierść. Po odpowiednio przeprowadzonym zabiegu trymowania ten problem powinien na jakiś czas całkowicie zniknąć.
Trymowanie czy strzyżenie - co wybrać?
Tak naprawdę znów wszystko sprowadza się do tego, jaką sierść ma nasz pupil. Niektóre rasy mają sam włos, inne włos wierzchni i podszerstek. Podczas strzyżenia możemy uzyskać efekt wow na sierści psa, która jest długa i stworzyć wyjątkową fryzurę. Jednak jest to tylko zabieg powierzchniowy. Ten zbędny podszerstek nadal pozostaje na skórze psiaka i może doprowadzić do pojawienia się problemów skórnych. Co więcej, dla niektórych psów strzyżenie wcale nie jest zalecane, gdyż może doprowadzić do zmiany struktury włosa, a nawet jego koloru. W konsekwencji może to osłabić i zmiękczyć włos. Zasada jest więc taka, że strzyże się przeważnie psy, które posiadają jedną warstwę włosa, a do takich ras należą np. Yorki. Należy jednak pamiętać o tym, że skóra tych psów nie posiada żadnej dodatkowej ochrony, więc sierść nie powinna być ścięta zbyt krótko.